10 نشانه بیماری آلزایمر
کلیدواژگان مقاله:   آلزایمر
علائم هشدار دهنده :
اگر علائم بیماری آلزایمر شفاف و روشن، همانند بیماری‌های قلبی و ریوی بود، با این‌ مسئله مواجه نبودیم، آلزایمر واقعاً بیماری مرموز و عجیبی است، گاهی سال‌ها طول می‌کشد تا بیمار و اطرافیان از آن آگاه شوند هرگونه تغییر عادی در رفتار و آداب اجتماعی می‌تواند علامت شروع آلزایمر باشد. اما با این‌ همه هر علامتی را نباید به حساب آلزایمر و اختلال حافظه گذاشت. در این قسمت مرز میان علائم طبیعی و علائم هشدار دهنده مشخص شده است.


1. اختلال حافظه:
اختلال حافظه، در حدی که در کارهای روزانه ایجاد مشکل کند. طبیعی است که افراد قرارهای ملاقات، اسامی همکاران و یا شماره تلفن دوستی را فراموش کنند ولی بعد از مدتی به خاطر می آورند، اما بیمار مبتلا به آلزایمر ممکن است اسامی ، تاریخ و زمان ، شماره تلفن و چیزهای دیگر را بیش ازپیش فراموش کند و بعد هم به خاطر نمی آورد، بالاخص مسائلی را که جدیدا اتفاق افتاده باشد فراموش می نماید. این فراموشی برگشت پذیر هم نبوده تا حدی که زندگی وی را تحت تاثیر قرار داده و ازحال طبیعی خارج می کند.


2. مشکلات در انجام فعالیت های روزانه زندگی:
افراد پرمشغله ممکن است گهگاهی تمرکز نداشته باشند مثلا قابلمه غذا را بر روی اجاق گاز جا بگذارند اما بیمار مبتلا به آلزایمر توانایی طبخ حتی قسمتی از غذا را نیز نداشته و به طور کلی کارهای روزمره و آشنارا به سختی انجام دهد(آشپزی، جواب دادن به تلفن).


3. مشکلات گفتاری:
برای تمام افراد گهگاه پیش می آید که در پیدا کردن لغات مناسب دچار مشکل شوند اما بیمار مبتلا به آلزایمر ممکن است گاهی کلمات ساده را از یاد برده و لغات نامناسب را جایگزین نماید در نتیجه جملات او نامفهوم می شوند و یا در میان سخن گفتن ، ادامه آن را از یاد ببرد.


4. عدم آگاهی به زمان و مکان:
به طور طبیعی ممکن است افراد گاهی روز، هفته و یا مقصدشان را فراموش کنند اما مجددا با تمرکز به یاد بیاورند. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است در خیابان راه را گم کند و نداند که چگونه به آنجا رفته و چگونه به منزل بازگردد. و یا ممکن است مطمئن نباشد که امروز چه روزی است.


5. ضعف یا کاهش قضاوت:
ممکن است افراد با داشتن بیماری مراجعه به پزشک را به تعویق بیاندازند اما بالاخره این کار را انجام می دهند، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر نه مشکلاتش را درک می کند و نه مراجعه به پزشک را ضروری می داند. به دلیل اشکال در تصمیم گیری های ساده مثلا ممکن است لباس های زمستانی را در گرمای تابستان به تن نماید.


6. اختلال در تفکر انتزاعی:
گاه و بیگاه ممکن است افراد موازنه کردن دسته چک خود را مشکل بپندارند. اما بیمار مبتلا به آلزایمر ارقام را کاملا فراموش می کند و نمی داند با آنها چه کار کند. به طور کلی به علت تمرکز و اختلال حافظه در خواندن و نوشتن و محاسبات دچار مشکل می شوند.


7. جابجا گذاشتن اجسام:
هر کسی ممکن است که موقتا کلید یا کیف پولی را سر جایش نگذارد. اما بیمار مبتلا به آلزایمر ممکن است اشیاء را بیش از پیش گم کند،آنها را در جاهای عجیب و نامربوط قرار دهد، مثلا اطو را در فریزر و یا ساعت مچی را در قندان بگذارد و دیگران را متهم به برداشتن و جابجا کردن وسایل شخصی خود کند.


8. تغییرات سریع در حالات و رفتار:
همه می توانند گاهی غمگین و یا بدخلق باشند، اما حالات بیمار مبتلا به آلزایمر می تواند به طور سریع تغییر کند و بی هیچ دلیلی آرامش به اشک و خشم و پرخاشگری تبدیل می شود و گاه عصبی و تحریک پذیر می گردد.


9. تغییرات در شخصیت:
شخصیت افراد با سن قابل تغییر می باشد ولی شخصیت این بیماران ممکن است دچار دگرگونی شده گیج و سردرگم، بدبین، محتاط و ترسو، مضطرب و وابسته یا بی‌تفاوت گردند.در مراحل بعدی بیمار دچار افکار هذیانی و توهم نیز می گردد.


10. دوری و انزوا از اجتماع و از دست دادن انگیزه :
به طور طبیعی افراد گاهی از انجام کارهای منزل، فعالیت های تجاری و یا شرکت در فعالیت‌های اجتماعی خسته می‌شوند اما در نهایت مجدداً انگیزه‌های خود را می‌یابند ولی بیمار مبتلا به آلزایمر ممکن است رفته رفته نسبت به رویدادهای محیط زندگی، خانواده و حتی سرگرمی‌های مورد علاقه اش کاملا بی تفاوت به نظر برسد. بیش از معمول بخوابد یا ساعت‌ها جلوی تلویزیون بنشیند.
تحلیل آمار سایت و وبلاگ